Чи доцільно просувати себе як бренд під час війни?
Під час війни в українському суспільстві постало питання: «А чи доцільно просувати себе як бренд, коли в країні війна?». Я теж не міг визначитись, тому почав розпитувати про це в експертів та власників бізнесів. За 5 місяців ми провели десятки прямих ефірів, де обговорили цю тему.
Людям легше пережити складні моменти, коли є приклад, як діяти. Саме це дає персональний бренд. Він стає опорою і мотиватором, який формує фундамент національного духу.
Женя Кулеба, депутатка Київради та засновниця громадської організації «Місто-сад», вважає, що через персональний бренд можна допомагати Україні. Мова йде не лише про економіку, а й про волонтерство. Персональний бренд потрібно розвивати відповідно до мети. Так він допоможе згуртувати людей для реалізації важливих для України проєктів.
Військовослужбовець і бізнесмен Руслан Колішенко говорить про те, що персональний бренд надихає інших діяти на благо країні: відкривати нові бізнеси, працювати і волонтерити. Якщо люди бачитимуть, що підприємства не закриваються, а інфлюенсери надалі залишаються в країні, то зможуть будувати своє майбутнє тут. Вони будуть впевнені, що матимуть роботу й зможуть забезпечити сімʼю. Це дуже важливо для нашої перемоги.
Юлія Тичківська, фіналістка рейтингу Forbes «30 Under 30», стверджує, що підприємці повинні розвивати персональний бренд задля сильної економіки України. Бізнес — це рушійна сила країни, бо підприємці не лише отримують прибутки і сплачують податки, а змінюють світ на краще. Вони удосконалюють себе і створюють інновації, що спрощують життя людей. Українські виробники здатні довести, що продукт “made in UA” — це якісно й класно.
Анатолій Амелін, директор економічної програми Українського Інституту майбутнього, говорить про те, що персональний бренд формує довіру до компанії. Раніше ми просто купували товари, а зараз можемо дізнатися, хто їх виготовляє та які цінності транслює.
Персональний бренд — це гігієна для бізнесу, вважає фахівець з репутаційного менеджменту Сергій Біденко. Через бренд людина показує себе справжньою та відкриває нові можливості для розвитку. А це допомагає бізнесу вижити під час війни, коли інші методи не працюють.
Люди стали більш емоційними і гостріше реагують на те, що раніше здавалось нормальним. Вони хочуть бачити лідера думок, який підтримає і порадить, а не ще одну банальну рекламу. Так власник бізнесу стає кумиром, якого наслідують і якому довіряють. Від його слова залежатиме успіх окремого продукту або ж цілої компанії.
Під час війни персональний бренд має надмісію: презентувати українців на світовій арені, як народ, що вміє діяти й виходити з кризових ситуацій. Так вважає засновниця агентства з побудови персонального бренду Fly Academy Наталія Пірак. Через особисту комунікацію можна донести правдиву інформацію до аудиторії та розказати про переваги власного бізнесу.
У теперішній ситуації виживуть ті компанії, які змінили свої стратегії, навчились комунікувати та використовувати персональний бренд для розвитку. Варто користуватись трьома принципами: чесністю, відкритістю та турботою. Якщо відчуваєте, що маєте цінну інформацію для людей – говоріть! Однак памʼятайте, що ваші слова не повинні нікого ображати.
Аудиторії потрібна актуальна й чітка інформація. Будь-яка недосказаність стане неправдивістю. Тому важливо не замовчувати проблеми, а особисто виходити до аудиторії й пояснювати, що трапилось.
Відкритість допомагає уникнути непорозумінь. Краще допомагати фінансово ЗСУ і показувати звітність, ніж просто говорити про це. В іншому випадку це викликатиме негатив.
Турбота полягає в тому, щоб створювати контент із думкою про людей. Власну вигоду потрібно ставити на друге місце. Це викличе більше довіри до вас і вашого продукту.
Зараз ми відчуваємо все набагато гостріше. Кожна помилка може стати фатальною або зробить нас сильнішими. Тому важливо налаштувати комунікацію з аудиторією, щоб втримати її довіру. Правдиво говоріть про недоліки та невдачі. Це покаже, що ви жива людина, яка може помилятись, змінюватись і працювати під час кризи.
Обговорюючи ці питання з PR-стратегом Сергієм Дідковським, ми дійшли до висновку, що не варто комунікувати на такі теми:
- те, що викликає негатив і депресію;
- те, що може образити інших;
- спекуляції на питанні війни;
- теми, які сприйматимуться неоднозначно.
Говоріть з людьми зрозумілою мовою. Не намагайтесь здаватися кращим, ніж ви є насправді. Аудиторія відчуватиме фальш і піде до того, хто говорить чесно. Персональний бренд обходить шаблони. І якщо його будувати на правдивості, відкритості та турботі, то це зміцнить вашу репутацію та покращить імідж компанії.
Для перемоги потрібно, щоб країна працювала як єдиний механізм. Важливо все: економіка, культура, ментальність, взаємовідносини. Персональний бренд дає людям надію. Він підсилює бізнес та відкриває нові можливості. Головне навчитись правильно ним користуватись.
Я Дмитро Мельникович — наставник та ментор персональних брендів, підприємець, засновник та власник агенції з цифрового маркетингу WOO COMPANY з 2014 року. Люблю нетворкінг, зʼєднувати людей, переговори, публічні виступи, комунікацію та маркетинг. Був та є учасником українських та міжнародних бізнес-спільнот (The Aspen Institute Kyiv, Українська Школа Політичних Студій, СУП, Всеукраїнська Рекламна Коаліція, WUBC, SPOM). Є ментором міжнародної бізнес-спільноти BOARD, а в 2023 році обіймав посаду віце-президента з PR в IT Ukraine Association. Автор публікацій в forbes.ua, nv.ua та профільних маркетингових інтернет виданнях по темі персонального брендингу. Бігаю, медитую, займаюсь тайським боксом, подорожую та фотографую.
Якщо ви давно зрозуміли, що персональний бренд — це інструмент, який має працювати на вас та приносити результат, але не знаєте з чого почати його розвиток, то я зможу бути вам корисний.
Як ментор персональних брендів, я допомагаю власникам бізнесів, керівникам (CEO) компаній та експертам почати розвивати їх персональні бренди, робити їх помітними та впізнаваними, що завжди веде до зростання довіри до продукту (послуги) і збільшення продаж.